grb_Faros.gif (5098 bytes)

                           FAROS 2002

<< grupa KGO

Nastavnici:
prof. dr.sc. Zlatko Kapović
dipl.ing. Rinaldo Paar

 

 

Studenti:
Samir Ahmetović
Mario Mađer
Zoran Stipanović
Andrea Vrus

 

k g o


Postavljeni zadatak pred grupu "KGO" (katatarska geodetska osnova) bio je obići stalne geodetske točke i aktualizirati položajne opise te odrediti nove točke i transformacjske parametre (ETRS89-GK). Također bilo je potrebno odrediti koordinate novih točaka 1001 i 1002 te njihove visine mjereći od repera 57 i 59 koristeći metodu tehničkog nivelmana povećane točnosti. Zadatci su podijeljeni u dvije grupe od po dva studenta i jednog nastavnika.

k g o

plan niveliranja

Prva grupa, aisistent Rinaldo Paar, Mario Mađer i Andrea Vrus, koristeći GPS uređaj TOPCON obavljali su mjerenja na pronađenim trigonometrima statičkom metodom u vremenskom trajanju od 1/2 sata. Kako bi u teško prohodnom području pronašli tražene trigonometre te aktualizirali postojeće položajne opise, korišten je ručni GPS uređaj "etrex" s točnošću navigacije od 5-10 m, a ne rijetko je korištena lopata i kosir.  Drga grupa, mentor prof. Zlatko Kapović, Samir Ahmetović i Zoran Stipanović za zadatak su imali izračunati nadmorsku visinu točke D1001, te obuhvatiti i repere koji su bili u blizini nivelmanskog vlaka. Sa mjerenjem se započelo tako da su se prvi dan tražili reperi poznatih visina R57 i R59 prema položajnom opisu, te izvršeno ispitivanje i rektifikacija navedenih instrumenata. Za rad je korišten digitalni nivelir TOPCON DL-101C, kodirana letva, nivelmanska papuča, par štapova za pomoć pri vrhunjenju dozne libele te kredu za označavanje veznih točaka. Prvo je određena visina točke D41 računanjem iz dvaju nivelmanskih vlakova sa točaka R57 i R59. Dobivena je visina točke D41 običnom arihmetičkom visinom te je povučen nivelmanski vlak prema točki D1001. Duljina nivelmanskog vlaka iznosila je cca 4 km a točnost vlaka je bila u granicama dozvoljenih odstupanja.

plan nivelir.jpg (14930 bytes)

<< Obrada

k g o

Obrada podataka mjerenja stručne prakse obavljena je na Geodetskom fakultetu u informatičkoj računaoni usmjerenja IGUPI. Pred studente su postavljeni pojedinačni zadatci s vremenski ograničenim periodom za njihovu izradu. Za obradu podataka mjerenja korištena su računala s usmjerenja te programski paketi poput Microstation Geographics, AutoCAD, Microsoft Office, Surfer, GP Survey te drugi. Izrađeno je zajedničko tehničko izvješće koje je dostupno u tehnicko.doc i tehnicko.pdf formatu. Svaki student osim obrade svojega dijela zadatka stručne prakse za zadatak je imao i izradu njegovog grafičkog prikaza. Grafički prikaz izrađen je u obliku plakata koji se nalaze u informatičkoj računaonici usmjerenja IGUPI te u digitalnom obliku na CD-ROM-u i web prezentaciji.

k g o


                 Samir Ahmetović - izračunati visine repera i napraviti položajne opise
                 Mario Mađer - aktualizirati bazu podataka
                 Zoran Stipanović - odrediti transformacijske parametre
                 Andrea Vrus - odrediti koordinate stalnih točaka 1001 i 1002


<< plakat
<< plakat
<< plakat
<< plakat

          NASLOVNA

    -Sveučilište u Zagrebu Geodetski fakultet -FAROS 2002- Usmjerenje:IGUPI- Studentska praksa -