Terenski radovi

Kao što je kazano, izmjera detalja obavljena je polarnom metodom. Kod polarne metode mjere se relativne polarne koordinate pojedine točke detalja obzirom na stajališnu točku i točku za orijentaciju. Stajališna točka ima poznate apsolutne pravokutne koordinate, u ovom slučaju radi se o Gauss-Krügerovim koordinatama. Jednostavnim se matematičkim operacijama relativne polarne koordinate svih detaljnih točaka preračunaju u pravokutne apsolutne koordinate. Osim položajnih koordinata izmjerom su određene i visine detaljnih točaka. Određivanjem položajnih koordinata i visine svake detaljne točke moguće je izraditi horizontalni i visinski model prostora.

Za mjerenje korištene su mjerne stanice Leica TC 600 i Leica TC 1800, obje s mogućnošću automatske registracije mjerenih podataka. Upoznavanje s instrumentima provedeno je na Fakultetu u Zagrebu, gdje su instrumenti i ispitani. Samo mjerenje trajalo je punih pet dana, što dovoljno govori o opsežnosti ovog zadatka.

Pritisnite na sličicu da biste je povećali !
Detalj s terenskih radova na izmjeri.

Mjerenjem su obuhvaćeni svi značajni detalji terena, počevši od poprečnih profila ulica, pročelja kuća, šahtova, žardinjera, drveća, hidranata, prometnih znakova, rasvjetnih stupova, klupa i ostalih objekata na terenu. Svakodnevno se nakon obavljenih terenskih radova obavljalo prebacivanje mjerenih podataka iz mjernih stanica u računalo.