Pojmovi

Trigonometrijska i poligonska mreža razvijene su i računane sa zadaćom da se na izmjerenom terenu dobije dovoljan broj stabiliziranih i po koordinatama poznatih točaka, s kojih će se moći izmjeriti detalj u horizontalnom smislu.

Detaljem ili elementima modela prostora općenito se nazivaju svi objekti, vodotoci, komunikacije, međe i granice kultura, ukratko sve ono što se na terenu mjeri i što nam služi za izradu modela prostora.

Detalj se može izmjeriti ortogonalnom i polarnom metodom, a poligonska mreža je razvijana tako, da bi najbolje odgovorila onoj metodi mjerenja koja je na dotičnom terenu predviđena. Na terenu, na kojemu je predviđeno ortogonalno mjerenje, poligonske se točke postavljaju tako da bi se poligonske stranice što više približile detalju koji treba izmjeriti. Za polarno mjerenje detalja mjesta za poligonske točke biraju se tako, da se sav detalj oko točke može izmjeriti.

U daljnjim će se recima govoriti o polarnoj metodi izmjere detalja, budući da je ta metoda korištena tijekom studentske prakse.

Polarnom se metodom mjere relativne polarne koordinate pojedinih točaka detalja obzirom na neke točke (poligonske točke) i neke početne smjerove s tih točaka (poligonske stranice).

Tako će prostorne polarne koordinate detaljne točke D obzirom na točku T1 i smjer od nje prema točki T2 biti horizontalni kut a , vertikalni kut j i kosa udaljenost r. Iz ovih se izmjerenih veličina izračunaju onda za kartiranje točke D potrebni elementi: horizontalna udaljenost d i visinska razlika točaka T1 i D:D h.

Pritisnite na sličicu da biste je povećali !
Polarna izmjera detalja.

Dužina r mjeri se kod polarnog mjerenja detalja indirektno (optički) pomoću daljinomjera. Budući da se za njenu redukciju na horizont mjeri ujedno i vertikalni kut j, polarnom se metodom dobiva ujedno i horizontalni i vertikalni model prostora.
Polarna metoda mjerenja detalja s indirektnim mjerenjem dužina naziva se tahimetrijom.
Budući da se detalj ovom metodom mjeri mjerenjem horizontalnih i vertikalnih kutova, te optičkim mjerenjem dužina, tahimetrija se obzirom na konfiguraciju primjenjuje prvenstveno u premjeru na neravnom, brežuljkastom i brdovitom terenu, tamo gdje bi ortogonalna metoda bila neekonomična, a često i nemoguća. Tahimetrija se može primjeniti i na ravnom terenu, kad bi - obzirom na karakter detalja (gustoća parcela, izgrađenost ...) - trebalo razviti gustu, odnosno kompliciranu linijsku mrežu za ortogonalno mjerenje.