Satelitska mjerenja i izjednačenje
Kod planiranja GPS mjerenja odabrana je statička metoda,
trajanje sessiona 30 minuta i sample
rate 15 sekundi. Plan je
također predviđao uključenje svih studenata u GPS
mjerenje. Za satelitska mjerenja na raspolaganju bilo je šest GPS prijamnika:
Budući mjerenja nisu bila pripremljena zadaća je planirana za treći dan prakse. Do tada trebalo je završiti projekt, upoznati se s rukovanjem prijamnika, napuniti baterije, kompletirati dodatnu opremu, napraviti nekoliko varijanti plana mjerenja. Konačni i ostvareni plan mjerenja dat je u tablici. Tablica - Plan GPS mjerenja.
Kao što je vidljivo iz tablice odabrana je varijanta s dva stacionarna Ashtech prijamnika na točkama 503 i 504. Ostali prijamnici bili su pokretni. Prije polaska na teren svaka ekipa dobila je zapisnik za GPS mjerenje kao i plan mjerenja. Po povratku u stožer opažanja sa svakog prijamnika prebačena su na računalo, a potom zapisana u RINEX2 formatu. Još u Vrbovcu napravljeno je i testno računanje vektora. Definitivno računanje svih vektora, izjednačenje mreže te transformacija koordinata obavljeno je na Fakultetu Trimbleovim softverskim paketom GPSurvey. U postupku računanja vektora fiksirani su svi ambiguiteti, što govori podosta o značajkama mjerenja provedenih GPS-om. Spomenimo neke: broj i konstelacija satelita prilikom mjerenja bili su zadovoljavajući i povoljni, trajanje sessiona dostatno, za premještanje uređaja bilo je dovoljno vremena, oko točaka nije bilo značajnih zaklanjanja, kao niti refelektirajućih površina.
Nakon provedenog izjednačenja mreže osnovnih točaka dobivena je i ocjena točnosti. Ni jedna položajna pogreška ne prelazi ± 5 mm, dok niti jedna visinska pogreška ne prelazi ± 15 mm uz vjerojatnost od 68%. U postupak provođenja transformacije preko identičnih točaka uključena su sva četiri trigonometra. Međutim, u prvom koraku transformacije uočena su prevelika preostala odstupanja kod trigonometra 362 (tablica-Gauss - Krügerove koordinate dopunskih točaka). Stoga se u narednom koraku transformacije ovaj trigonometar morao tretirati kao i novoodređene točke. U tablici u koloni "prije transformacije" nalaze se visine koje su određene nivelmanom i prikazane su u poglavlju Visinska osnova, osim visina trigonometara 362 i 394. U usporedbi koordinata trigonometara prije i poslije transformacije očigledno je nesuglasje kod trigonometra 362. Pretpostavljamo da je ovaj trigonometar prestabiliziran iz nama nepoznatih razloga. Predlažemo da se nadalje za trigonometar 362 koriste koordinate, koje su u tablici date u koloni "poslije transformacije". Tablica - Usporedba koordinata i visina točaka prije i poslije transformacije.
|