POLOŽAJNA OSNOVA
(pojmovi)

U nekoliko rekognosciranja terena, koji su prethodili praksi, načinjeno je idejno rješenje i plan radova na položajnoj osnovi. Na temelju toga stabilizirane su nove točke betonskim stupićima veličine 15x15x60 cm. Svaka točka ima okrugli reper s rupicom u sredini te podzemni centar veličine 15x15x5 cm. Djelatnici Katastra uz nadzor predstavnika Fakulteta sproveli su stabilizaciju točaka. Naglašavamo da se prilikom odabira položaja novih točaka vodilo računa o budućim akcijama uređenja i izgradnje grada te se na taj način donekle smanjila mogućnost uništenja novostabiliziranih točaka.

Položajna osnova ostvarena je u dvije cjeline: prva je polje osnovnih točaka, a druga polje dopunskih točaka. Polje osnovnih točaka radilo se satelitskom metodom (GPS-om) dok su dopunske točke mjerene terestričkim metodama. Budući da GPS omogućuje određivanje koordinata točaka, bez obzira na međusobno dogledanje i udaljenost između njih, projektom se predvidjelo obuhvatiti osim užeg gradskog područja i nešto šire izvangradsko područje. Dopunskim točkama, koje su priključene na polje točaka određenih GPS-om, obuhvaćen je centar grada.

Kod određivanja novog polja točaka za GPS mjerenje ostvaren je priključak na postojeću geodetsku osnovu. Time je omogućen postupak transformacije koordinata između dva različita koordinatna sustava na temelju identičnih točaka. Razlog je potreba iskazivanja svih novouspostavljenih točaka u državnom Gauss-Krügerovom koordinatnom sustavu.

Katastar, zasnovan još na austrougarskom katastru, danas sve manje može odgovoriti na zahtjeve koji se pred njega stavljaju bez uvođenja modernih tehnoloških dostignuća. Stoga je razumljivo stremljenje k međnom katastru. Svrha novoodređenih točaka je, prije svega, održavanje katastra, ali je i neophodno polazište za postupnu uspostavu međnog katastra.

Radovi na položajnoj osnovi ostvareni su u zadaćama GPS i Poligonometrija. Grupa zadužena za GPS sastojala se od sljedećih studenata: Ivan lukić, Ivan Bačić-Deprato i Andrea Neferović, a pri mjerenju priključili su im se i svi ostali studenti. Voditelj im je bio asistent Marijan Ratkajec. Grupu koja je obavila radove na poligonometriji sačinjavali su studenti: Ivana Rukavina, Igor Poljanac i Goran Solar. Njihov voditelj bio je doc.dr.sc. Zdravko Kapović.

RADOVI:
Projekt polja osnovnih točaka
Satelitska mjerenja i izjednačenje
Projekt polja dopunskih točaka
Mjerenje i izjednačenje poligonske mreže