Slučajevi upotrebe podataka DEMLAS spremišta

Korištenje zemljišta (land use)

Pregled stranice, u inačici #17
(Vrati ovu inačicu) 

Izmijenjeno: 3. July 2018., 10:40   Korisnik: Doris Pivac  → Slika Doris Pivac

Uvod

Prostorno planiranje predstavlja skup aktivnosti koje se provode u svrhu održivog upravljanja prostorom, kao temeljnim ograničenim prirodnim i kulturnim resursom.
Pravilnim upravljanjem prostorom stvaraju se uvjeti za ostvarenje razvojnih projekata, privlačenje poduzetnika i investitora, a time i povećanje kvalitete života (nova radna mjesta, bolji standard, kvalitetnija ponuda, razvijenija infrastruktura, zdraviji i ljepši okoliš), povećanje potražnje, privlačenje posjetitelja te mlađih i obrazovanijih stanovnika koji su temeljni razvojni resurs suvremene ekonomije.
Planska projekcija prostornih planova, kojima se organizacija prostora postiže na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini, proteže se na vremensko razdoblje od 20 do 30 godina.

Ovaj slučaj upotrebe korisniku daje informaciju o namjeni zemljišta na kojem se korisnik aplikacije nalazi.

Upute za korištenje

Da bi imao tu informaciju, korisnik:

  1. otvara DEMLAS preglednik na uređaju
  2. određuje svoj položaj alatom ''položaj'', u donjem lijevom uglu preglednika
  3. pronalazi podatke o namjeni prostora upisivajući u pretraživač ključnu riječ ''namjena''
  4. U zasebni prozor DEMLAS sučelje će povratno prikazati sve zapise metapodataka  na položaju na kojem se korisnik nalazi, a odnose se na namjenu prostora. 
  5. poziva mrežnu uslugu pregleda "Add to Map" za ''land use zones''.
  6. ponovno određuje svoj položaj kako bi povećao prikaz

DEMLAS sučelje prikazuje podatke o namjeni prostora za položaj na kojem se nalazi.

 

namjena zemljistaPrikaz namjene zemljista na mobilnoj aplikaciji

Korišteni resursi

Ključna literatura

Rezultati projekta "Prostorno planiranje za građane

Ulazni podaci

1. Prostorni plan uređenja Grada Staroga Grada u mjerilu 1:5000

Rezultati

Rezultati istraživanja

Informacija o namjeni zemljišta na kojem se nalazi koju korisnik dobije korištenjem aplikacije je točna, ali nije praktična.

Da bi korisnik dobio potpunu informaciju o namjeni površine, mora koristiti legendu grafičkog dijela GUP-a. Iz legende korisnik iščitava o kojem tipu namjene se radi, dok za detaljne informacije o namjeni za tu lokaciju mora konzultirati tekstualni dio GUP-a.

Novonastali podaci

Zaključak

Idealan slučaj funkcioniranje ovog slučaja upotrebe bio bi direktno dohvaćanje lokacijske informacije. Pretpostavka za ovakvo funkcioniranje je priprema podataka GUP-a na način da se vektorski podaci grafičkog dijela topološki urede, pravilno klasificiraju, te atributno povežu s tekstualnim dijelom GUP-a. Nakon toga bi se aplikaciju trebalo doraditi da direktno pristupa podacima iz prostorne baze podataka ili da se eventualno doda srednji, serverski sloj koji bi bio u stanju isporučiti tražene podatke lokacijske informacije u standardiziranom obliku.