Slučajevi upotrebe podataka DEMLAS spremišta

Geodetska osnova (geodetic points)

Pregled stranice, u inačici #12
(Vrati ovu inačicu) 

Izmijenjeno: 25. April 2018., 09:32   Korisnik: Igor Grgac  → Slika Igor Grgac

Uvod

Prilikom geodetske izmjere potrebno se vezati na postojeću geodetsku osnovu, te je na temelju podataka točaka u spremištu podataka DEMLAS moguće pronaći najbližu točku stalne geodetske osnove za potrebe izmjere.

Upute za korištenje

Pretraživanjem ključnih riječi (geodetic points, wms, database, hvar) ili naziva skupa podataka (Geodetic points) unutar DEMLAS spremišta podataka moguće je dodati sloj s prikazom stalnih točaka geodetske osnove (slika 2). 


Slika 2. Sloj stalnih točaka geodetske osnove na DEMLAS spremištu podataka

Uključivanjem trenutne lokacije na DEMLAS spremištu podataka moguće je odrediti trenutni položaj te pregledom karte utvrditi gdje se nalazi najbliža stalna točka geodetske osnove (slika 3).


Slika 3. Prikaz trenutne lokacije i sloja stalnih točaka geodetske osnove na DEMLAS skladištu podataka

Korišteni resursi

Ključna literatura

Ulazni podaci

U DEMLAS spremište podataka učitana je baza podataka stalnih točaka geodetske osnove na otoku Hvaru koja je zadnji put  nadopunjena u sklopu stručne prakse Faros 2002 (slika 1). Baza podataka sastoji se od 418 zapisa stalnih točaka geodetske osnove.

Relacijski model baze podataka stalnih geodetskih točaka
Slika 1. Relacijski model baze podataka stalnih točaka geodetske osnove

Baza podataka je učitana na GeoServer, te su na DEMLAS spremištu kreirani metapodaci kako bi stalne točke geodetske osnove bile vidljive na DEMLAS spremištu podataka.

Metapodaci baze podataka stalnih točaka geodetske osnove:

  • Što?
    • Vrsta podataka: Cadastral Parcel data
    • Naziv skupa podataka: Geodetic points
    • Ključne riječi: geodetic points, wms, database, hvar
  • Tko?
    • Ime i prezime: Igor Grgac
    • e-mail adresa: igrgac@geof.hr
  • Kako?
    • URL: url na podatke na GeoServer-u

Rezultati

Rezultati istraživanja

 

Novonastali podaci

U sklopu istraživanja nisu nastali novi podaci o stalnim točkama geodetske osnove, već su korišteni samo posotjeći podaci.

Zaključak

Istraživanjem je omogućen pronalazak lokacije najbiže stalne točke geodetske osnove. Nedostatak je što se osim same lokacije nije moguće dobiti podatke o pojedinoj točci geodetske osnove.

Nadalje bi se u bazu podataka trebale učitati i podaci o nazivima točkama koji bi se prikazivali uz samu oznaku točke. Osim toga bilo bi poželjno da se omogući prikaz položajnog opisa odabirom točke koji bi se generirao na temelju podataka baze stalnih geodetskih točaka.